Městys Dřevohostice
Dřevohostice

Historie

Dřevohostická radnice

Ozdobou našeho náměstí je již po staletí majestátní renesanční budova dřevohostické radnice. Její mohutná stavba je ukončena velkou jehlancovitou věží se čtyřmi věžičkami stejného tvaru.

#

Dřevohostický renesanční zámek

Renesanční čtyřkřídlý vodní zámek ze 16. století byl postaven na místě původního zemanského sídla - vodní tvrze, která zde stála již před rokem 1368.

#

Farní kostel sv. Havla

Farní kostel sv. Havla v Kostelní ulici je hodnotnou pozdně barokní církevní přestavbou z druhé poloviny 18. století, která vznikla Farní kostel sv. Havlaz původního českobratrského sboru, vystavěného v letech 1570 - 1579.

kostel sv. Havla

Hanácký hliněný dům - zvaný žudro nebo podloubí

Na dřevohostickém náměstí se nachází jako poslední doklad původní historické zástavby hanácký hliněný dům z poloviny 18. století. Jeho štít tvaru trojúhelníka je dokladem poměrně vzácného architektonického řešení.

#

Historické fotky

Historické fotky

#

Karel starší ze Žerotína a Dřevohostice

Budování renesančního zámku v Dřevohosticích je spojováno se jménem renesančního velmože a pozdějšího moravského zemského hejtmana Karla staršího ze Žerotína, který se stavbou započal někdy po roce 1589.

#

Pravěk Dřevohostic

Dřevohostický mohylník i džbán dřevohostického typu jsou archeologům dobře známy. Mohyly v našem obecním lese prokopávali P. F. Přikryl, E. Peck a zejména L. I. Červinka. Nalezené památky kultur šňůrové keramiky a zvoncových pohárů jsou v mnohých moravských muzeích.

Renesanční zvonice

Na vyvýšenině asi třicet kroků nad kostelem sv. Havla stojí pětipodlažní hranolovitá stavba renesanční bratrské zvonice. Je vysoká celkem 25 metrů, výška zdiva je 20 metrů. Síla kamenného zdiva nad úrovní terénu činí 135 centimetrů, síla zdiva v posledním, tedy ve zvonovém patře je 95 centimetrů.

#

Sochařská výzdoba městečka Dřevohostice

Socha sv. Rocha před domem č.p. 359 na Novosadech je zlidovělou plastikou z 2. poloviny 18. století. Je to hodnotná barokní práce neznámého kameníka na paměť moru.

#

Obec

Další odkazy

  Odkazy

Odpady 2021

Termíny svozu (87.19 kB)
TKO, plasty, papír
(pdf)

kontejnery na BIOodpad
(120.8 kB)

Povodňový plán městyse Dřevohostice

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Kontakt

Městys Dřevohostice
Náměstí 74, 751 14
Dřevohostice

Telefon: 581 297 913
Fax: 581 297 919
E-mail: ou@drevohostice.cz

IČO: 00301213
DIČ: CZ00301213
Datová schránka: ipbbg82

 

Mobilní aplikace

mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

google-play-download

app-store-download

Informace e-mailem

Novinky e-mailem
  • 1326První písemná zmínka
  • 1502Počet obyvatel
  • 245Metrů nad mořem
  • 846hektarů

Městečko Dřevohostice

Starobylá záhorská obec Dřevohostice se rozkládá po obou březích říčky Bystřičky. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1326. Již od roku 1368 se výslovně uvádí jako městečko. Od konce 15. století bylo dřevohostické panství v majetku významného moravského rodu Žerotínů.