animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie > Renesanční zvonice

Renesanční zvonice

Na vyvýšenině asi třicet kroků nad kostelem sv. Havla stojí pětipodlažní hranolovitá stavba renesanční bratrské zvonice. Je vysoká celkem 25 metrů, výška zdiva je 20 metrů. Síla kamenného zdiva nad úrovní terénu činí 135 centimetrů, síla zdiva v posledním, tedy ve zvonovém patře je 95 centimetrů.

untitled (5 of 39).jpgZvonové podlaží prosvětluje na každé straně dvojice oken, zaklenutých stlačeným obloukem. Věž je podle písemných pramenů vzpomínána již v roce 1521, kdy poddaní z vedlejší vesnice Nahošovic odmítli na stavbě věže robotovat. Původně měla věž renesanční atiku. Současný stav budovy pochází z roku 1581.

Na věži byly původně zavěšeny čtyři zvony, které byly v období první i druhé světové války podle nařízení úřadů „zrekvírovány“ - spuštěny dolů a odvezeny na výrobu zbraní. / kanónů /. Po druhé světové válce se podařilo zachránit dva zvony. Zvon „Maria“ pochází z roku 1721 a váží 685 kilogramů. Je z dílny významného zvonařského mistra - Antonína Behra z  Olomouce. Malý zvon - umíráček“ je z roku 1921. Oba zvony jsou zavěšeny na mohutné dubové stolici z roku 1745. Zvonice měla od nepaměti sluneční hodiny.

Pod věží se nacházela hrobka dřevohostických pánů bratrského vyznání. Kolem věže se v letech 1590 - 1640 rozprostíral českobratrský hřbitov, obehnaný cihelnou zídkou. Byli zde pochování poddaní bratrského vyznání, ale i významné osobnosti z řad českých bratří jako významný českobratrský biskup - Pavel Jessenius, který zemřel v nedalekém Bezuchově.

 

text Vlastivědná společnost Žerotín Dřevohostice

 

Menu

Vyhledat v textu

19. 1. Doubravka

Zítra: Ilona

 Městečko Dřevohostice

https://www.facebook.com/pages/M%C4%9Bste%C4%8Dko-D%C5%99evohostice/115030718578880

Povodňový plán městyse Dřevohostice

HLADINOMĚR na Moštěnce

http://www.edpp.cz/dpp/drevohostice/

zachranny kruh.jpg

Svoz TKO a plastů 2021

TERMÍNY SVOZU

Průvodce světem odpadů

OLEJE_letak.jpg

Jak třídit

odpady.jpg

 Mapový portál GEOMorava

Geomorava

 

www.drevohostice.cz/index.php?nid=1243&lid=CZ&oid=2427214

Mikroregion Moštěnka

www.mostenka.cz

02.png

 

Návštěvnost stránek

646375