animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie > Farní kostel sv. Havla

Farní kostel sv. Havla

Farní kostel sv. Havla v Kostelní ulici je hodnotnou pozdně barokní církevní přestavbou z druhé poloviny 18. století, která vznikla Farní kostel sv. Havlaz původního českobratrského sboru, vystavěného v letech 1570 - 1579. Na hřebenu střechy kostela je dosud vidět větrníček s písmeny JBA a rok 1579. Je nanejvýš pravděpodobné, že základní kámen ke stavbě bratrského sboru položil přerovský rodák a biskup Jednoty bratrské a myslitel - Jan Blahoslav Apterix - jak se psával. Převzal latinské jméno po své matce, rozené Bezperové. Letopočet 1579 je pak rokem dokončení stavby bratrského sboru.

Vzácné oltářní obrazy jsou dílem vynikajícího jezuitského barokního malíře Ignáce Raaba / 1715 – 1787 / z poloviny 18. století. Nástropní obraz na klenbě nad hlavním oltářem představující sv. Havla, poustevníka v Bregenzi u Bodamského jezera ve Švýcarsku, je dílem významného akademického malíře, rodem z Moravského Slovácka, Jano Köhlera.

Původní kostelní varhany se 16 rejstříky stavěl v roce 1784 známý mistr varhanář - Jan Vejmola z Brna. Jeho varhany byly opravovány v roce 1885 . V roce 1949 za pana faráře Artura Pospíšila byla pořízeny nové varhany od firmy Rieger z Krnova, které souží dosud. Farní kostel sv. Havla

Fara je původně bratrský dům, k němuž náleželo velké úrodné pole zvané Bratrsko. V čeledníku bratrského domu se nacházela nejstarší dřevohostická škola, která zde byla již před rokem 1561. Patřila k nejstarším bratrským školám na Moravě.

Před farou stojí Mariánský sloup, pískovcová plastika s vzácně se vyskytujícím reliéfem Adama a Evy u rajského stromu. Je to hodnotná sochařská práce lidového umělce z roku 1768.

Stejného autora i dataci má i kamenný kříž s mariánským reliéfem, nacházejícím se na úrovni apsidy kostela.

text Vlastivědná společnost Žerotín Dřevohostice

Menu

Vyhledat v textu

19. 1. Doubravka

Zítra: Ilona

 Městečko Dřevohostice

https://www.facebook.com/pages/M%C4%9Bste%C4%8Dko-D%C5%99evohostice/115030718578880

Povodňový plán městyse Dřevohostice

HLADINOMĚR na Moštěnce

http://www.edpp.cz/dpp/drevohostice/

zachranny kruh.jpg

Svoz TKO a plastů 2021

TERMÍNY SVOZU

Průvodce světem odpadů

OLEJE_letak.jpg

Jak třídit

odpady.jpg

 Mapový portál GEOMorava

Geomorava

 

www.drevohostice.cz/index.php?nid=1243&lid=CZ&oid=2427214

Mikroregion Moštěnka

www.mostenka.cz

02.png

 

Návštěvnost stránek

646381