animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Dřevohostické folkáč > Dřevohostické folkáč 2010

Dřevohostické folkáč 2010

DŘEVOHOSTICKÉ FOLKÁČ 2010

 

  

  

  

 

tady si můžete přečíst i poslechnout jaké to bylo

  

 

 

 

Dřevohostické folkáč 2010 očima účinkující kapely

Zdá se, že pořadatelé Dřevohostického folkáče letos uprosili správní radu na nebesích, která řídí místní počasí, a zajistili tak pro víkend 20. – 22. srpna 2010 několik nebeských kamiónů slunečního svitu, odvelení větrů, krup a přeháněk do vyšších zeměpisných poloh a posetí nočního nebe hvězdami. Jak říkali místní, tak pěkné počasí nezažil místní folkový festival už několik let.

„Tady je nádherně…,“ vydechli jsme, když jsme v sobotu 21. srpna v poledne dorazili k zámeckému areálu v Dřevohosticích, kde se Dřevohostické folkáč pravidelně koná a kde jsme měli odpoledne na pódiu zanechat kus sebe sama. Mužská část naší kapely byla na místě už od pátečního večera. Pádila k nám přes zatravněnou plochu areálu a hned hlásila, že pan kastelán je nesmírně hodný, že jim byl zapůjčen stan, aby nemuseli spát pod širákem, a že jsou k dispozici toalety a umývárny, které čistotou a kvalitou předčí ty zahraniční.
     Zámecký areál se pomalu probíral k životu. Stánkaři vykládali zboží. Areálem zavoněly bramboráky a další pochutiny, začínali se scházet diváci. Šestý ročník Dřevohostického folkáče vypukl přesně ve 14:00 hod. Čestná role nesoutěžního předjezdce byla letos svěřena skupině Blues Band Ondřeje Hanouska, nadějné studentské kapele z Lipníka nad Bečvou. Jako první se o přízeň diváků v diváckém hlasování ucházela Taverna, čistě pánská bluegrassová formace z Prostějova, která se skvělým drajvem a viditelnou radostí z muziky hraje převzaté skladby s vlastními texty. Poté nastoupila na pódium skupina Kámen úrazu, dílem z Prahy, dílem z Benátek nad Jizerou. Obvykle šestičlenné uskupení bylo tentokrát ochuzeno o baskytaristu, který byl několik dní před festivalem hospitalizován a namísto výborného čepovaného piva na Dřevohostickém folkáči dával přednost infúzím. Kámen úrazu dal k lepšímu autorské melodické písně se zpěvnými texty z pera své zakladatelky Daniely Sedláčkové. Ostravská skupina I.C.Q., která Kámen úrazu vystřídala, přivezla z Ostravsko-Frýdlantska písničky svého kapelníka Martina Kofe Neumanna. Tříčlenná kapela dosáhla za bezmála čtyři roky své existence řady úspěchů - mimo jiné získala diváckého Krtka na festivalu Zahrada v Náměšti na Hané. V Dřevohosticích vystoupila se svým obvyklým drivem a vtipem a získala u diváků zasloužený ohlas. Následující pražská kapela Toast Singers provedla obrat minimálně o 180 stupňů a překvapila diváky vokálním popem a jazzem. Šestice zpěváků, z nichž dva jsou současně členy skupiny Kámen úrazu, zazpívala písně od skupin The Real Group, Swingle Singers, Close Harmony Friends a Queen v šestihlasé vlastní úpravě, kterými diváky pěkně rozehřála. Závěr divácké soutěže patřil olomoucké skupině Bujabéza. Tato mladistvá a přesto muzikantky vyzrálá skupina se na hudební scéně pohybuje teprve dva roky, ale za tu dobu toho stihla opravdu hodně. Písně ze sborníku Františka Sušila tíhnou v jejich podání k world music, balkánské melodice ši šansonu. A byla to právě Bujabéza, která svou dynamičností a zábavným projevem vyhrála u diváků na plné čáře a vysloužila si tak účast na příštím ročníku Dřevohostického folkáče.

Po soutěžní části přišlo všemi diváky dlouho očekávané vystoupení vsetínské trojice Žamboši, která na Dřevohostickém folkáči vystoupila jako soutěžící v roce 2006 a nyní se vrátila jako hvězdný host. Již podvakrát totiž získala trofej nejvyšší – sošku Anděla od Akademie populární hudby za CD v kategorii Folk a country. Jan Žamboch, Stáňa Žambochová a jejich nekonvenční bubeník a speaker Jura Nedavaška uvedli všechny diváky do varu. Energizující písně z pera Jana Žambocha s výbornými melodiemi, hlubokými texty v kombinaci s vnímavou harmonikou, mistrovskou kytarou a citlivou a přitom energickou rytmikou nenechaly v klidu jediného diváka. Na rozpálenou atmosféru pak úspěšně navázal hlavní host večera – Tomáš Kočko & orchestr. Charismatický moravský Word muzikant, který se v muzikantském světě zapsal zhudebněním poezie Ladislava Nezdařila - básníka, píšícího v dialektu beskydských horalů, beskydského barda, jenž své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Bylo to dokonalý energický závěr večerní části Dřevohostického folkáče.

Noční zábavu obstarala stejně jako v minulém roce dolanská kapela Heřmánek. Country bál, který se protáhl do hluboké noci, přilákal spoustu tanečníků. Tanečnímu reji a juchání odolala jen skupina muzikantů z několika hudebních skupin, která „rozbila tábor“ na nádvoří a zahájila skvělý noční jam session. Během chvilky bylo i na nádvoří plno. A tak si na své přišel úplně každý. Jak ten, kdo chtěl tančit, tak ten, kdo chtěl hrát či zpívat.

Druhý den v osm hodin ráno bylo v areálu naprosté ticho. Svěží čerstvý vzduch, nad hlavou slunce a vůkol nádherný klid a mír. Prošla jsem zámeckým parkem, kde bylo slyšet jen cvrlikání ptáků na stromech. Nikde ani živá duše, jen oddechování přespavších účinkujících i diváků ve stanech rozesetých po trávníku. Na chvíli jsem se posadila na lavičku a rozhlédla se kolem sebe. Nebýt opuštěných stánků, lavic pro diváky, pódia a stanů na trávníku, nikdo by nepoznal, že tu nějaký festival byl. Všude byl pořádek a dokonale uklizeno. Jakoby v noci areálem prošla armáda skřítků z uklízecí čety. Anebo že by skvělý pan kastelán?

Sedla jsem do auta a vydala se na čtyřhodinovou cestu domů. Celou cestu jsem si zpívala a v duši mi dozníval pocit krásné atmosféry dřevohostického festivalu. Díky všem pořadatelům, díky zvukařům a vůbec všem, kteří se na festivalu podíleli. A velké díky za pozvání na jeden z nejhezčích letních festivalů.

Za účinkující skupinu Kámen úrazu Daniela Sedláčková

 

Menu

Vyhledat v textu

4. 7. Prokop

Zítra: Cyril a Metoděj

 Městečko Dřevohostice

https://www.facebook.com/pages/M%C4%9Bste%C4%8Dko-D%C5%99evohostice/115030718578880

Povodňový plán městyse Dřevohostice

HLADINOMĚR na Moštěnce

http://www.edpp.cz/dpp/drevohostice/

zachranny kruh.jpg

Svoz TKO a plastů 2020

TERMÍNY SVOZU

Průvodce světem odpadů

Jak třídit

odpady.jpg

 Mapový portál GEOMorava

Geomorava

 

Přerovsko z nebe

 prerovsko z nebe.jpg

 

www.drevohostice.cz/index.php?nid=1243&lid=CZ&oid=2427214

Mikroregion Moštěnka

www.mostenka.cz

02.png

 

Návštěvnost stránek

609720